Judicial Candidates

Republican Judges will follow the Constitution and apply the law as written. They will never legislate from the bench, making our courts fair and dependable to all.
Sort by Court:
Jimmy Blacklock
Justice, Supreme Court, Place 2
Jimmy Blacklock
Justice, Supreme Court, Place 2
John Devine
Justice, Supreme Court, Place 4
John Devine
Justice, Supreme Court, Place 4
Jeff Brown
Justice, Supreme Court, Place 6
Jeff Brown
Justice, Supreme Court, Place 6
Sharon Keller
Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
Sharon Keller
Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
Houston, TX
Barbara Parker Hervey
Texas Court of Criminal Appeals Place 7
Barbara Parker Hervey
Texas Court of Criminal Appeals Place 7
Michelle Slaughter
For Judge, Court of Criminal Appeals Place 8
Michelle Slaughter
For Judge, Court of Criminal Appeals Place 8
Houston, TX
Jane Bland
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 2
Jane Bland
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 2
Houston, TX
Harvey Brown
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 6
Harvey Brown
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 6
Houston, TX
Terry Yates
For Justice, 1st Court of Appeals District, Place 7
Terry Yates
For Justice, 1st Court of Appeals District, Place 7
Houston, TX
Michael Massengale
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 8
Michael Massengale
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 8
Houston, TX
Jennifer Caughey
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 9
Jennifer Caughey
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 9
Houston, TX
Brett Busby
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 3
Brett Busby
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 3
Houston, TX
Marc Brown
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 4
Marc Brown
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 4
Houston, TX
Martha Hill Jamison
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 5
Martha Hill Jamison
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 5
Houston, TX
Bill Boyce
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 6
Bill Boyce
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 6
Houston, TX
John Donovan
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 8
John Donovan
Justice, 14th Court of Appeals District, Place 8
Houston, TX
Jeff Shadwick
District Judge, 55th Judicial District
Jeff Shadwick
District Judge, 55th Judicial District
Houston, TX
Michael Landrum
District Judge, 113th Judicial District
Michael Landrum
District Judge, 113th Judicial District
Houston, TX
Randy Wilson
District Judge, 157th Judicial District
Randy Wilson
District Judge, 157th Judicial District
Catherine Evans
District Judge, 180th Judicial District
Catherine Evans
District Judge, 180th Judicial District
Jesse McClure
For District Judge, 182nd Judicial District
Jesse McClure
For District Judge, 182nd Judicial District
Vanessa Velasquez
District Judge, 183rd Judicial District
Vanessa Velasquez
District Judge, 183rd Judicial District
Reneé Magee
For District Judge, 184th Judicial District
Reneé Magee
For District Judge, 184th Judicial District
Stacey W. Bond
For District Judge, 185th Judicial District
Stacey W. Bond
For District Judge, 185th Judicial District
Sharon Hemphill
For District Judge, 189th Judicial District
Sharon Hemphill
For District Judge, 189th Judicial District
Debra Ibarra Mayfield
District Judge, 190th Judicial District
Debra Ibarra Mayfield
District Judge, 190th Judicial District
Denise Collins
District Judge, 208th Judicial District
Denise Collins
District Judge, 208th Judicial District
Mike McSpadden
District Judge, 209th Judicial District
Mike McSpadden
District Judge, 209th Judicial District
Marc Carter
District Judge, 228th Judicial District
Marc Carter
District Judge, 228th Judicial District
Brad Hart
District Judge, 230th Judicial District
Brad Hart
District Judge, 230th Judicial District
Kristin M. Guiney
District Judge, 232nd Judicial District
Kristin M. Guiney
District Judge, 232nd Judicial District
Wesley Ward
District Judge, 234th Judicial District
Wesley Ward
District Judge, 234th Judicial District
Roy L. Moore
District Judge, 245th Judicial District
Roy L. Moore
District Judge, 245th Judicial District
Charley Prine
District Judge, 246th Judicial District
Charley Prine
District Judge, 246th Judicial District
John Schmude
District Judge, 247th Judicial District
John Schmude
District Judge, 247th Judicial District
Katherine Cabaniss
District Judge, 248th Judicial District
Katherine Cabaniss
District Judge, 248th Judicial District
Melanie Flowers
For District Judge, 257th Judicial District
Melanie Flowers
For District Judge, 257th Judicial District
Tammy J. Thomas
For District Judge, 262nd Judicial District
Tammy J. Thomas
For District Judge, 262nd Judicial District
Charles Johnson
For District Judge, 263rd Judicial District
Charles Johnson
For District Judge, 263rd Judicial District
Dan Hinde
District Judge, 269th Judicial District
Dan Hinde
District Judge, 269th Judicial District
Brent Gamble
District Judge, 270th Judicial District
Brent Gamble
District Judge, 270th Judicial District
Angelina Gooden
District Judge, 280th Judicial District
Angelina Gooden
District Judge, 280th Judicial District
Sylvia Matthews
District Judge, 281st Judicial District
Sylvia Matthews
District Judge, 281st Judicial District
Michelle Fraga
For District Judge, 295th Judicial District
Michelle Fraga
For District Judge, 295th Judicial District
James Lombardino
Family District Judge, 308th Judicial District
James Lombardino
Family District Judge, 308th Judicial District
Sheri Y. Dean
Family District Judge, 309th Judicial District
Sheri Y. Dean
Family District Judge, 309th Judicial District
Lisa A. Millard
Family District Judge, 310th Judicial District
Lisa A. Millard
Family District Judge, 310th Judicial District
Alicia Franklin York
Family District Judge, 311th Judicial District
Alicia Franklin York
Family District Judge, 311th Judicial District
David Farr
Family District Judge, 312th Judicial District
David Farr
Family District Judge, 312th Judicial District
Glenn Devlin
Family District Judge, 313th Judicial District
Glenn Devlin
Family District Judge, 313th Judicial District
John F. Phillips
Family District Judge, 314th Judicial District
John F. Phillips
Family District Judge, 314th Judicial District
Michael “Mike” Schneider
Family District Judge, 315th Judicial District
Michael “Mike” Schneider
Family District Judge, 315th Judicial District
Clyde Leuchtag
For Judge, County Civil Court-at-Law, Court No. 1
Clyde Leuchtag
For Judge, County Civil Court-at-Law, Court No. 1
Erin Swanson
For Judge, County Civil Court-at-Law, Court No. 2
Erin Swanson
For Judge, County Civil Court-at-Law, Court No. 2
Linda Storey
Judge, County Civil Court-at-Law, Court No .3
Linda Storey
Judge, County Civil Court-at-Law, Court No .3
Sophia Mafrige
For Judge, County Civil Court-at-Law, Court No. 4
Sophia Mafrige
For Judge, County Civil Court-at-Law, Court No. 4
Paula Goodhart
Judge, County Criminal Court-at-Law No.1
Paula Goodhart
Judge, County Criminal Court-at-Law No.1
Bill Harmon
Judge, County Criminal Court-at-Law No.2
Bill Harmon
Judge, County Criminal Court-at-Law No.2
Natalie C. Fleming
Judge, County Criminal Court-at-Law No. 3
Natalie C. Fleming
Judge, County Criminal Court-at-Law No. 3
John Clinton
Judge, County Criminal Court-at-Law No.4
John Clinton
Judge, County Criminal Court-at-Law No.4
Xavier Alfaro
For Judge, County Criminal Court No. 5
Xavier Alfaro
For Judge, County Criminal Court No. 5
Houston, TX
Linda Garcia
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.6
Linda Garcia
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.6
Pam Derbyshire
Judge, County Criminal Court-at-Law No.7
Pam Derbyshire
Judge, County Criminal Court-at-Law No.7
Dan Simons
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.8
Dan Simons
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.8
John Wakefield
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.9
John Wakefield
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.9
Dan Spjut
Judge, County Criminal Court-at-Law No.10
Dan Spjut
Judge, County Criminal Court-at-Law No.10
Aaron Burdette
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.11
Aaron Burdette
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.11
John Spjut
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.12
John Spjut
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.12
Jessica Padilla
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.13
Jessica Padilla
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.13
Mike Fields
Judge, County Criminal Court-at-Law No.14
Mike Fields
Judge, County Criminal Court-at-Law No.14
Roger Bridgwater
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.15
Roger Bridgwater
For Judge, County Criminal Court-at-Law No.15
Loyd Wright
Judge, County Probate Court-at-Law No. 1
Loyd Wright
Judge, County Probate Court-at-Law No. 1
Ray Black
For Judge, County Probate Court-at-Law No. 2
Ray Black
For Judge, County Probate Court-at-Law No. 2
Rory Olsen
Judge, County Probate Court-at-Law No. 3
Rory Olsen
Judge, County Probate Court-at-Law No. 3
Christine Riddle Butts
Judge, County Probate Court-at-Law No. 4
Christine Riddle Butts
Judge, County Probate Court-at-Law No. 4
Laryssa Korduba
Justice of the Peace Pct. 4, Place.2
Laryssa Korduba
Justice of the Peace Pct. 4, Place.2
Jeff Williams
Justice of the Peace Pct. 5, Place 2
Jeff Williams
Justice of the Peace Pct. 5, Place 2
David Flanagan
For Justice of the Peace, Precinct 7, Place 1
David Flanagan
For Justice of the Peace, Precinct 7, Place 1
Daniel “DC” Caldwell
For Justice of the Peace Pct. 7, Place.2
Daniel “DC” Caldwell
For Justice of the Peace Pct. 7, Place.2
Louie Ditta
Justice of the Peace Pct. 8, Place.2
Louie Ditta
Justice of the Peace Pct. 8, Place.2
Share This Tweet This